Oldalak

Keresés

2016. május 18., szerda

Nagybörzsöny - a Duna-Ipoly Nemzeti Park kapuja

A fővárostól északra mindössze másfél óra autózásra található Nagybörzsöny települése. A főváros irányából a határon belül maradva az M2-es autóútról a 12-es számú főútra kell rákanyarodni, amely a Duna folyó kanyarulatát követve halad, majd Szob településnél északnak fordulva a szlovák határ mentén halad, érintve Nagybörzsönyt. Nappali utazás esetén csodálatos látványt nyújthat számunkra a folyó maga, a visegrádi vár vagy éppen a kompkikötők egész sora. Egy másik megközelítési lehetőség, ha Esztergomnál átmegyünk Szlovákiába, majd 15 km-et autózva észak felé Ipolyszalka/Letkés határátkelőnél átkelünk a közúti hídon, visszatérve magyar területre. Időben mindkét útirány azonos hosszúságú, de távolságban közel 20km különbség van a szlovák kitérő javára. Természetesen van egy olyan lehetőség is, hogy nem kerülünk körbe, hanem a folyón komppal kelünk át, azonban itt figyelembe kell vegyük az indulási időpontokat és az érkezést jól kell időzíteni.

Szálláshely választásunk a Malomkert Panzió és Étteremre esett. A település főtere és számos látnivaló közelében helyezkedik el. Az utcafronton található az étterem, amely a reggeli helyszínéül is szolgál. Az épület együttes része egy rendezvény terem, ahol esküvő lebonyolítása is lehetséges. Ott tartózkodásunk alkalmával éppen volt is egy, de semmilyen zavaró hatását (nem hallattszódott a zen) nem érzékeltem. A szobák a legbelső épületben találhatóak, előtte a kialakított parkoló helyek mozgáskorlátozottak számára is, és egy saját játszótér, hintákkal, csúszdával és fából készült mászókákkal. 

Az apartman házban van lift, nagy közösségi terek és az egyik lépcsőfordulóban egy kondi szoba is helyett kapott. Az apartmanban két szoba, egy tusolós fürdő és egy konyharész került kialakításra. Az ablakok az egyik oldalon a belső udvarra, a másik oldalon a csörgedező patakra néznek. A közösségi tér jól ki van alakítva, gyakorlatilag nappaliként funkcionál. Mivel a szobák nincsenek messze, ezért a gyerekesek bébiőr nélkül is könnyen figyelni tudnak a gyermek keltette neszekre.

A Nagybörzsönyi Erdei Vasút a szállástól 2km-re található, amelyet tábla is jelez. Az állomáson térítés ellenében ki lehet próbálni a hajtányt is. Két fő hajtja, további két fő tud beülni mögéjük és egy körpályán lehet „játszani”. Fejenként 300,- Ft, amelyért cserébe 5 kört tehetünk meg. Egy vasúti kocsit felújítottak és múzeumot rendeztek be, ahol képeket tekinthetünk meg és olvashatunk a vasút történetéről, továbbá emléktárgyat itt vásárolhatunk. A menetjegyet csak a helyszínen, konkrétan a vonaton lehet megvásárolni – Kisírtásig 450,- Ft/fő - így ha nagyobb csapattal kívánunk utazni érdemes időben az indulás előtt kiérni és elfoglalni a szabad helyeket, amelyből van nyitott, szabadon lévő és zárt is. A vasút Nagybörzsöny állomásról indul és Kisírtás érintésével Nagyírtás végállomásig közlekedik. Ha a teljes vonalon végig kívánunk vonatozni kb. másfél óra időtartammal kell számolnunk. A terv az volt, hogy Kisírtás megállóig vonattal, onnan pedig gyalogosan vissza a közel 5km-es úton, amely 2órás sétát jelent az erdőben. Alternatív lehetőség, hogy megvárjuk a visszafelé közlekedő vonatot és azzal lemegyünk, amely egy órás várakozást jelent. Addig pihenni vagy napozni lehet ott. A gyalogos túra előtt érdemes a szembejövő túrázóktól információt kérni – ha összefutunk velük – hogy milyen az út, mert esős napokat követően látogattam ide. Az utat, amin le lehet menni az erdészeti gépek is használják, szétrombolva a sík, kemény földutat, amely ha még megázik, elég rendes sártengerré válik. Ezt tapasztalatból említem meg. Ilyen körülmények között sétáltam le. Ha kis gyermekkel megyünk gondoljuk meg, hogy nekivágunk-e, mert babakocsit nem tudunk tolni, illetve végig kézben kellene tartani, amely egy két órás dombos séta alkalmával fárasztó lehet.

A Panzióval szemben lévő portán, a patak partján található a régi Antal-féle vízimalom, amely nagy jelentőséggel bír a település történelmében, hiszen az aratást követően a családok számára szükséges lisztet itt állították elő, akár napi 16 mázsa búzát is meg tudott őrölni. A megtekintése térítés ellenében – 400,- Ft/fő – lehetséges, de megéri, és nagyon ajánlom, mert nemcsak a település történelméből kapunk ízelítőt, hanem a malomipar működéséről és technikai fejlődéséről is. Az idegenvezető az érdeklődés fenntartása mellett tudott beszélni és mesélni a malom településen betöltött szerepéről, és a malomiparról általánosságban úgy, hogy a témában kevésbé járatosak is megértették. Az előadás és a tárlatvezetés nagyon érdekfeszítő volt, ezúton is köszönöm!

A főtéren minden szombat délelőtt piac van, ahol a helyi termelők saját termékeiket árulják. Van itt húsáru, lekvár, sajtkészítmény, fonott kosár, dísztárgyak, mézeskalács és akár még szárított és aszalt gyümölcsökkel is találkozhatunk. Ha lemaradunk a piacról, ne csüggedjünk, mert a termelők szinte egész nap nyitva vannak és telefonon is lehet hívni őket. A Panzióval szemben a sajt és húskészítményes található, míg a közvetlen szomszédságban a Lek-Vár-Lak található, amely a hagyományos és tradicionális gyümölcsök mellett merészebb ízeket is kínál. Érdemes kóstolót hazavinni.

Egy hosszú hétvégébe nem minden fér bele, bár ez köszönhető annak is, hogy sok programot és látnivalót kínál Nagybörzsöny, legyen szó túrázásról az erdőben vagy pihenésről egy nyugodt környezetben!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése