Oldalak

Keresés

2023. október 27., péntek

Az USA keleti partja, 2. rész: Philadelphia


A washingtoni hétvégét követően vonatra szálltunk és egy 2 órás vonatozást követően meg is érkeztünk Philadelphia városába, amely keletre fekszik Washington DC-től. Azért a vasútat választottuk, mert időben kétszer gyorsabb mint a busz, de cserébe nem kerül annyival többe. Érdekessége, hogy helyjegy nincsen, a jegyedet a vonaton ellenőrzik oda ülsz ahová szeretnél, viszont ezért érdemes időben sorba állni, hogy nagyobb legyen a választási lehetőséged a kocsikban. A felszállás úgy működik, mint a repülőtéren, azaz az adott kapunál sorba kell állni és csak ezt követően engednek a peronra, hogy felszállj a vonatra. A szerelvény pontosan közlekedett, így időben megérkeztünk a William H. Gray III. vasútállomásra, amely a 30th utcán található, ahonnan metróval elmentünk az 5th utcáig, amely már a  történelmi belváros. Elmentünk a szállodába, hogy a bőröndöt letegyük és folytassuk az eltervezett programot. 

A szállodánk a Wyndham Philadelphia volt, amely egy utcára volt az Independence Mall-tól, szemben a Pénzverde épületével és a tetején medencével, amely főszezonban üzemelt csak. A tömegközlekedés egységesen $2,5-ba kerül fejenként egy útra, és itt nincsen kártya, mint a legtöbb városban. A 38-as jelzésű jármű megállója a Visitors Centerrel szemben található, amivel a Museum of Art lépcsőihez lehet eljutni, csak a pénzt kellett adni a soförnek és már le is ülhettünk. A lépcsőt egy film tette ikonikus helyszínné, mégpedig a Rocky című Sylvester Stallone főszereplésével és ennek tiszteletére egy szobor is emléket állít. A szobor a lépcső alján található jelenleg, ez korábban a lépcső tetejénél helyezték el. A lépcső tetejéről pedig egy szép kilátás nyílik a Benjamin Franklin Parkway-re. Innen egy kis kitérőt tettünk az East StatePenitentiary-hez, amely egy börtön volt korábban, ma múzeumként üzemel és itt raboskodott Al Capone is. 

Ezt követően buszra pattantunk és a 15th utcáig mentünk a Városházáig, majd onnan a Market street-en sétáltunk vissza az Independence Mall-ra. Ez az utca a tipikus amerikai nagyvárost tükrözi, felhőkarcolókkal, rengeteg üzlettel és több sávos autóforgalommal. A 7th utca sarkán áll a Declaration House, amely arról nevezetes, hogy Thomas Jefferson itt szövegezte meg a függetlenségi nyilatkozat első verzióját, majd a Mall-ra érve a President’s House Site-ot pillantjuk meg. Közel a zárórához igen kevés látogató volt a függetlenségi harangnál, így látogatást tettünk a csarnokban, hogy megcsodáltuk közelről. A National Park Service munkatársai elmesélték a harang történetét és lehetett tőlük kérdezni is. Megtudtuk, hogy eredetileg Angliából hozattak egy harangot, amely a városháza tornyába került volna – ma az IndependenceHall az – de olyan rossz minőségű volt, hogy összetört. Ekkor két harangöntő, Pass és Stow, felhasználva a darabokat elkészítette a függetlenségi harangot, amely néhány használatot követően megrepedt ezért javításra szorult, de nem tartott sokáig, mert újból megrepedt ugyanott és egy újabb törés is keletkezett rajta. Ezután már használhatatlanná vált és a Függetlenségi csarnokkal szemben állították ki. A szállásunk mellett található Betsy Ross háza (Arch St. 239), amely arról ismeretes, hogy itt készült el az első piros-fehér csíkos, csillagos amerikai lobogó, amelyet maga Betsy Ross készített el. Itt található a sírja, egy ajándékbolt és egy múzeum is, melyet $10/fő áron tekinthetünk meg. A zászlón 13 piros és fehér csík van összesen, amely az alapító államokat jelölik, amelyek a függetlenségükért küzdöttek Angliától. A napot itt zártuk és pihenni mentünk, felkészülve a következő napra.

Következő nap 9:20-ra volt belépőnk az Independence Hall-ba, amelyet $1/fő áron lehet előzetesen megvenni és az csak pár perc sétára volt a hoteltől. Előtte azonban reggelit kerestünk, amelyet a régi tőzsde épületében meg is találtuk, csupán egy kávézó volt nyitva, a kiszolgálás iszonyat lassú. Még így is korábban sikerült a Csarnokhoz érnünk, mert számítottunk arra, hogy itt is lesz átvizsgálás, amelyet követően az épület mögötti parkban várakoztunk, hogy beengedjenek az épületbe. Két helységből állt: az egyik egy tárgyalóterem volt, a másik pedig az a hely, ahol a 13 állam megvitatta és aláírta a nyilatkozatot, korhűen berendezve azt úgy, ahogyan akkor volt. Érdekesség, hogy a Jefferson által megfogalmazott szöveget itt addig addig vitatták meg, szűkítették le, míg mindenki elfogadta. Volt olyan pillanata a megbeszélésnek, amikor több állam majdnem kiment a teremből, meghiúsítva ezzel a függetlenedési törekvéseket. Ezt követően az oldalépületbe mentünk, amely parlamentként szolgált és rendelkezett alsóházzal és felsőházzal, ahol a különböző témákat lehetett megvitatásra előterjeszteni.

Nagy élmény volt látni a helyszíneket, amelyeket azelőtt csak a filmekből ismertem. Ezt követően egy nagyobb sétát tettünk, kezdve a Washington Square-rel, majd ajándéktárgyakat kerestünk az Independence Visitor's Centerben, ahol egy kávézó és egy kiállítás is helyet kapott. Ezután a Mall a Csarnoktl távolabbi végében található Pénzverdébe mentünk, amely idegenvezetés nélküli körbevezetést kínál, lehetőséget adva, hogy betekintsünk az érmeelőállítás folyamatába. Látogatásunkkor éppen nem volt gyártás, így csupán a nagyon interaktív kiállítást tudtuk élvezni. A gyárra egy üvegablakokkal ellátott folyosóról lehetett letekinteni, amely révén az összes gyártási lépést lehetett látni. A kijárat az ajándékbolton keresztül vezet, ahol lehetőség nyílik a numizmatikának élni és egy érmet vagy érmesorozatot meg lehet vásárolni a gyűjteménybe vagy emlékbe.

Az Arch streeten a városháza irányába haladtunk, hogy a Reading Terminal Market-ben ebédeljünk. Ez egy termelői piac és étkezdék egyvelege és ebédidőben igen zsúfolt. Itt kipróbáltuk a Philly Cheesesteak-et, amely egy vasalapon sült, darált húsos-sajtos-hagymás bagett szendvics. Nagyon laktató, egy szendvics két embernek bőven elegendő. Nézelődve az üzletek portékái között az egyik hentesnél felfedeztem egy kis hazait, egy rúd Pick téliszalámit. Jól lakottan folytattuk utunkat a Delaware folyóhoz, amelynek a túloldala már New Yersey állam és kilátás nyílik a túlpartra, az autópálya hídra vagy éppen a Battleship New Yersey anyahajóra. itt néhány emlékképet készítettünk, majd tovább sétálltunk a Chestnut streeten.

Az Idependence Hall irányába haladtunk, amikor út közben rátaláltunk az American Revolution múzeumra, amelyet $24/fő ellenében lehet megtekinteni. Két szinten három kiállítást látható és kidolgozott részletezettséggel kapunk információt a polgárháborúról. A múzeum mellett olyan történelmi épületeket találunk, mint az ElsőNemzeti Bank épülete (3rd Street S), a Merchant Exchange Building és Alexander Hamilton egykori lakóházának helyét jelölő emléktábla, aki az államok első pénzügyminisztere volt.

Visszatértünk a Mall-ra és egy kültéri sörözőben, az Independence Beer Gardenben, megpihentünk és összegeztük a látottakat és, hogy mi minden is fért bele ebbe a másfél napba, majd elbúcsúzva az Independence Mall-tól a szállás felé elhaladtunk Benjamin Franklin sírja mellett, amely az Arch St - Independece Mall sarkán, egy templomkertben található. A következő napon indultunk tovább vonattal a nagy almába, New York városába.

Link:

Az USA keleti partja, 1. rész: Washington DC

Az USA keleti partja, 2. rész: Philadelphia

Az USA keleti partja, 3. rész: New York


Képek:


















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése