Oldalak

Keresés

2013. július 28., vasárnap

Magyarszombatfa, Velemér és Felsőszenterzsébet látnivalói

0 megjegyzés
Kirándulások az Őrségben

Szalafőtől délre található Magyarszombatfa települése, amelyet akár a fazekasok városának is nevezhetnénk. A régi időkben nyolcvannál is több fazekasműhely működött itt, de mára alig több mint tíz műhely aktív. A település főutcáján végig haladva. az út mindkét oldalán láthatóak a fazekas cégérek és néhol még a portékákat is kiteszik vásárló csalogató céllal. Tapasztalatink szerint van arra lehetőség, hogy a megmunkálás folyamatát maga a mester mutassa be, de erre előre be kell jelentkezni, le kell beszélni. Mi nem így tettünk, csak betértünk az egyikbe. Hiba volt! Annyiban szerencsénk volt, hogy éppen dolgozott a mester. Az egyik helységben már a kész tárgyak közül lehetett válogatni és vásárolni. Az eladóval tudunk néhány szót váltani a fazekasságról, technológiáról így tudtunk meg információkat erről a szakmáról. Előzetes bejelentkezés esetében itt is van lehetőség bepillantást nyerni a fazekas szakmába, csekély összeg ellenében. Ezt a programot feltétlenül ajánlom.
A település található még egy látványosság, a Vadászati kiállítás. A főúton táblák jelölik a helyes utat, amely a menetirány szerint jobb kéz felé lesz, amennyiben Bajánsenye felöl közelítünk. A kiállítás egy vadász eredményességét mutatja be trófeák, kitömött állatok és prémek formájában. A belépő 500,- Ft fejenként. A kiállításnak helyet adó épület mellett találunk két elkerített területet, ahol állatokat tartanak. Az egyikben vaddisznót, a másikban pedig őzeket tartanak. Ezek megtekintése ingyenes. A kiállításon fényképezni nem lehetett.
A településről tovább haladva déli irányba a fény templomához jutunk. Ez Velemér irányába van, az úton tábla jelzi az Árpádkori-templomot, amely az erdő közepén, a dombtetőn található. A templom 1270-ben épült, és három egyformának tűnő ablaka van, amelyen keresztül a fény bejut a templomba, megvilágítva a falon található freskót, amely 1377-78 között készült. A látogatásunkat mindenképpen a délelőtti órákra tervezzük, mert a fény játékát csak akkor tudjuk megtekinteni. Az ottani idegenvezető hölgy mutatott fényképeket, amely lélegzet elállítóan szép és egyedi volt megvilágítás volt látható. Kaptunk egy rövid történeti áttekintést a templom életútjáról. Elmesélte, hogy közel 10 évig nem volt teteje a templomnak az 1870-es évek környékén. Az időintervallumot a benne nőtt nyír és fenyőfák életkorából állapították meg. A falfreskó átvészelte ezt a tetőtlen időszakot, a lemeszelést, amelyet a reformáció idején hajtottak végre, bár utóbb kiderült, hogy ez megóvta az utókor számára. A templomba a belépő 300,- Ft-ba kerül. A templomnál található egy büfé, ahol a térségre jellemző dödöllét frissen készítik. A nyitva a koradélutáni órákig van, de javaslom, hogy nagyon finom étel.
Hamár az étkezésnél tartunk az Őrségben a kecskesajtnak is nagy hagyományai vannak. Több helyen, több településen is vannak sajtkészítők, mi Felsőszenterzsébetre látogattunk el a Biofarm-ra. A település egy zsákfalu, de Velemér felöl is meg lehet közelíteni. A GPS tudja az utat és fogadjunk szót neki, függetlenül attól, hogy váltakozó útburkolaton közelítjük meg a helyet. Kezdetben aszfaltos, amely fokozatosan földúttá és aprókavicsos úttá változik. Egy helyen kellett közbeavatkozni, mikor olyan irányba akart vinni, ahol mezőgazdasági géppel sem nagyon mernénk közlekedni. A településre a temető mellett érünk be és balra kell fordulni és felkapaszkodni a domb tetejére. az út végén található a Biofarm. Ez egy családi farm, ahol az apró állatok – vietnámi malacok, tyúkok, libák – szabadon szaladgálnak, a nagyobbak, mint a kecske, a szarvasmarha pedig elzárt területen voltak. Itt többféle terméket készítenek, és még postán is rendelhető nem törékeny árut.
Ezeket a helyi látványosságokat érdemes megtekinteni, mert így kaphatunk valódi képet a térség valamikori és jelenlegi életéről. Kalandra fel! 

Kapcsolódó linkek:

  1. Az Őrség vidéke
  2. Szalafő - Népi Műemlékegyüttes


További képek: 











2013. július 23., kedd

Szalafő – népi műemlék együttes

0 megjegyzés
A pityerszeri látnivaló

Szalafő község a nevét az itt eredő Zala folyóról kapta, amelyet itt még Szalának neveznek. A községet hét dombra épült szerek alkotják úgy, mint Papszer, Pityerszer, Templomszer, Alsószer, Gyöngyösszer, Felsőszer, Alsószer, Csörgőszer. A „községrészek” nevében szereplő „szer” szónak van jelentősége, hiszen ezek a település szerkezetére utalnak és laza szerkezetű házcsoportot jelölnek. Az Őrségben több ilyen szeres település is található, amely általában az akkori lakosok nevéről kapta a nevét, mint pl.: Kovácsszer. Az idő során csupán néhány szer maradt fenn, amelyek közül a legjelentősebb a Pityerszeri Népi Műemlék együttes, amely a szállástól néhány kilométerre volt megtalálható. A pityer elnevezést a pacsirta népies nevéről kapta, nem pedig az itt őshonos pityer madárról. Az őrségi skanzen egy domb tetején található közvetlenül az út mellett, nem lehet eltéveszteni. Bár az út mentén is meg lehet állni, de célszerű továbbhaladni még pár métert és az erre a célra kijelölt parkolóhoz érünk. A skanzen megtekintése idegenvezetővel történik és azzal is ajánlom, mert így még többet megtudhatunk az akkori házak kialakításáról. Természetesen belépő ellenében látogatható a műemlék, amely felnőtteknek 650,- Ft-ba kerül fejenként. Itt bemutatásra kerülnek azok az életterek, amelyek az akkori lakosok életét jelentették.
Elsőként a füstös házat tekinthetjük meg. Mivel a ház csak egy helységből állt, a kemence látta el a konyha és a fűtés funkciót és a füst elvezetése nem volt megoldva, így a füst a szobában keringett. Arra a célra, hogy a füst távozzon a helységből az ajtónál alakítottak ki egy nyílást. Olykor az ajtó felső részét is kinyitották. Ezen háztípushoz kapcsolódtak még kamrák, kétszintes ólak (alul a disznók, felül a szárnyasok). A skanzen épületei közül ez a ház nem eredeti helyén épült, hiszen ezt ideszállították egy szomszédos szerről, de ezzel együtt teljes a műemlékegyüttes. Tovább haladva egy zárt, „U” alakú ház együttest található. Ez már a modernebb és jobban szeparált életteret mutatja be. Külön van a konyha és a szoba, bár a konyhában található kemence a helység szoba felöli oldalán kapott helyet. Bár ki van alakítva állatok számára az ól, de a nagy hidegben meleg trágya felhasználásával biztosítottak számukra kedvező hőmérsékletet. Megtekinthető még a kástu épülete, amely élelmiszerraktár és ól funkciót együttesen látott el, további raktár a gépeknek, szerszámoknak és kocsiknak. Az egyik korabeli lakóházban kiállítást alakítottak ki. Az egyik kiállítás a térség mindennapjaiba nyújt betekintést. Láthatjuk, hogy milyen eszközöket használtak, azoknak mi volt a népi elnevezése és szerepe a háztartásban. Milyen növényeket tudtak megtermelni és használni, illetve néhány korabeli fényképet az akkori munkás hétköznapokból. A másik kiállítás a hely élővilágát mutatja be a rovaroktól kezdve a nagyobb testű állatokig, persze csak kitömött formában. Itt található egy ismeretterjesztő játék: egymás mellett van öt sötét dobozban egy-egy faág. Aki ügyes az tapintással meg tudja állapítani, hogy milyen típusról van szó. Természetesen ha nem tudjuk, vagy nem vagyunk biztosak benne, akkor egy lámpa felkacsolásával megtudhatjuk, hogy milyen fát tapintottunk.
A körbevezetés végeztével lehetőség nyílik étkezésre a helyi büfében, szuvenír vásárlására, ahol a jegyeket vásároltuk, továbbá egy istállóban szintén fotókból és korabeli eszközökből álló kiállítás tekinthető meg, amelynek témája az olajsajtolás.
A térség és az itt lakók életébe lehet bepillantást nyerni. Mivel szinte ez az egyetlen hely, ahol ezeket az épületeket meg lehet tekinteni, ezért feltétlenül ajánlatos ide ellátogatni

Kapcsolódó bejegyzések:

  1.  Az Őrség vidéke  


További képek:

 

 

 

 

 

 

 

 


  

2013. július 21., vasárnap

Az Őrség vidéke

0 megjegyzés
Magyarország nyugati szegletében, az osztrák és szlovén határ mentén terül el az Őrség vidéke. Az elnevezés magáért beszél, hiszen több száz évvel ezelőtt az ország határain, annak védelmére őrállásokat alakítottak ki a magaslatokon, ahonnan figyelhették a nyugatról érkező fenyegetéseket. Innen kapta nevét a tájegység: Őrség. Ha a mai országhatárokat figyelembe vesszük, akkor az Őrségnek szlovén oldalon is van egy kicsiny része, amely már a Muravidék legkeletibb egysége. Mivel a terület egy csipetnyi a magyar történelemből évtizedek óta védett területnek minősül, bár a Nemzeti Park státuszt 2002-ben kapta meg, de őrzi azóta is.
Kisebb baráti társasággal elhatároztuk, hogy idén ezen a vidéken fogunk kirándulni, művelődni és pihenni. Miután a létszámot véglegesítettük elkezdtünk szállást keresni, amely 14 fő esetén nehezítette a feladatot. A szálláshelyek nagyon változatosak, található kemping, apartman, vendégház és kisebb hotelek is, tehát mindenki meg tudja találni a számára megfelelőt. A keresési szempontjaink az alábbiak voltak: önellátás, kisgyermek számára kiságy és etetőszék, közösségi tér valamint a látnivalók szempontjából jó helyen legyen.  A hosszas keresgélés és kiválasztás után megtaláltuk a számunkra megfelelő szálláshelyet Szalafőn, amely a Múltidéző Porta vagy MúltidézőVendégház néven megtalálható több internetes portálon is. Szalafő település a fővárostól 300 km-re található, míg a szálláshely Őriszentpétertől haladva Szentgotthárd irányába. Az utolsó pár száz méteren már jobb kéz felöl láthatóvá válnak a Porta szerei a domboldal közepén. Ahogy rákanyarodunk a Szentgotthárd felé vezető útra ki lesz írva, hogy 300 m múlva forduljunk jobbra, ahol egy aprókavicsos útra fogunk lehajtani. Innen már csak egyenesen, amíg meg nem látjuk a házakat. A kirándulás alkalmával az első két ház felújítás alatt volt, amely nem tartozik a Portához, ő a szomszéd. Az első épület előtt gépjárműveknek ki van alakítva füves parkoló, amelyet zöld sövény vesz körbe. Itt minden pont úgy néz ki, mint a fényképeken.
Az első ház udvarába egy kis kertkapun keresztül lehetett bejutni, amelyet az udvaron álló fa lenyúló lombkoronája árnyékolt be. Az udvaron volt egy kút, asztal padokkal, ahová ki lehetett ülni. A fa árnyékában elzártan kis csibék és kacsák voltak tartva. A ház első fele magántulajdon (privát), a másik felében pedig a szobák voltak. Ez az apartman úgy nézett ki, hogy az étkezőbe léptünk be, aminek folytatása a konyha volt, hűtővel, gáztűzhellyel és mosogatóval felszerelve, illetve innen nyílt egy fürdőszoba tusolóval és WC-vel. A bejárattól jobbra volt a lépcső, amely az emeleti szobákhoz vezetett. Itt szintén volt egy fürdőszoba és két szoba 4 fő részére. A két szoba közül az egyik franciaágyas volt. Az előtérben pedig volt még egy franciaágy, de ezt nem használtuk. A lenti részen a bejáratból balra fordulva egy előtérbe jutottunk, ahonnan két szoba nyílt, de itt is volt konyha, étkező és fürdőszoba kialakítva. Az előtér túlsó végében pedig volt egy ajtó, hiszen ezeket a helyiségeket le lehet választani, amennyiben nem egy társaság érkezik.
A parkolótól továbbhaladva jobb kéz felé elzártan állatokat találunk és egy játszóteret, míg bal kéz felé a kemencét és a hozzá tartozó fedett közösségi teret. Ez adott helyet a langallós estének, hiszen a vendéglátónk meghívott bennünket és a többi vendéget egy vacsorára. Ez nem más mint kenyérlángos. Többen érdeklődtek az elkészítés módja felöl, így frissen a helyszínen készült a tészta és a hozzávalók elkészítése. Az előmelegített kemencében elég gyorsan elkészültek a tepsik, egyik a másik után. Továbbhaladva a portán található még két lakóépület, egy istálló, amely felújítás alatt volt, illetve még egy kút, amely a locsoláshoz biztosítja a vizet. A másik épület, amelyben összesen három szoba található, az út felé nézett és rendelkezett terasszal és sütögető hellyel. Nekünk ez volt az esték középpontja. A szobák, a konyhák nagyon jól felszereltek, a fürdőszoba tiszta és rendezett. A szállás rendelkezik wifi-vel, amelyhez a kódot a szállásadótól kell kérni. A térerő lefedettsége változatos és eltérő mértékű az egyes szolgáltatóknál. az Őrségben. A kirándulásaink alkalmával úgy tapasztaltuk, hogy hetvenesek szinte teljesen elnémultak, míg a húszasok és harmincasok tudtak működni. A szálláson természetesen nem volt ilyen probléma. A közelben található étterem is, és az egyikben a jelszó megadása esetén kedvezményben részesülhetünk. Az hogy melyik ez az étterm és mi a jelszó azt csak azok tudhatják, akik itt töltenek néhány éjszakát.
Ajánlom bátran az Őrséget, mint úti célt, mert rengeteg látnivaló van és a hétköznapoktól el lehet szakadni, illetve szállásnak pedig a Múltidéző Portát, ahol nagyon jól éreztük magunkat.
Kedves Zsuzsanna, köszönjük szépen!

Kapcsolódó bejegyzések:

  1. Szalafő - Népi Műemlékegyüttes


További néhány kép a szálláshelyről: