Eplény település sokaknak ismert lehet a téli időszakból, hiszen itt található hazánk egyik sípályája, az eplényi Síaréna, amely Veszprémtől északra fekszik, közel 20 km-re. Szerencsénk volt a szállás választással, mert az utolsó pillanatban kezdtünk el keresni a Balaton körül az augusztus 20-i hétvégére, amely szinte esélytelen volt, de mégis sikerrel jártunk és eltölthettünk néhány napot az Eplényen található Family Apartman -ban. A fő út mellett található szálláshely több külön bejáratú apartmannal rendelkezik, amely kiváló egyéni vagy akár csapatos utazásokhoz is. Esetünkben a teljes apartmanházat belaktuk, csak mi voltunk, amely szintén emelt az ott tartózkodás hangulatán. Az apartmanok jól felszereltek, a konyhában kávéfőző és szendvicssütő is található, de ha főzni támad kedvünk azt a főzőlap segítségével is megtehetjük. Míg az emeleti résznél található egy fedett terasz, amely közösségi térként is funkcionál, addig a parkoló melletti épületben egy pingpongasztal, egy csocsó asztal található. A térségben igen sok a látnivaló található, amelyek közül néhány megismerésére vállalkoztunk.
Miután kimozogtuk magunkat Zirc felé vettük az irányt, amely Eplény után a következő település, ahol is a Bagolyvár étteremben pótoltuk az elhasznált energiákat. Ragyogó időben a teraszon is el lehet fogyasztani az ételt, amely egy nagy füves udvarba csatlakozik, benne egy játszótérrel ás háziállatokkal, így a gyermekek sem unatkoznak, míg várjuk az ételt. A város főtere pár percnyi autózásra van, ahol is a zirci Ciszterci Apátságot és az Arborétumot is megtekinthetjük. Ezúttal az Apátságra voltunk kíváncsiak, így befizettünk egy látogatásra, amely magába foglalta a Vöröstorony, a Királyterem és a Műemlékkönyvtár megtekintését idegenvezető kíséretében. A Bazilika megtekinthető, de a körbevezetés térítés ellenében és adott időpontokban lehetséges. Belépőjegyet többféle kombinációban is meg tudjuk vásárolni, csak egy-egy látványosságra vagy kombinálva, ha több dolog érdekel bennünket. A könyvtárban megtekinthetjük a több ezer darabból álló gyűjteményt, a terem közepén álló két földgömböt, amelyek több évszázaddal korábban készültek és az akkori tudás szerinti elhelyezkedést mutatja vagy éppen a terem intarziás borítását, a kapcsolódó történetekkel egyetemben. A látogatásra néhány órát érdemes szánni, majd utána egy finom sütemény kíséretében átbeszélhetjük a látottakat, az élményeket. Ehhez a Pepe cukrászdát választottuk, amely a főtértől néhány percnyi sétára van és csak ajánlani tudom, finom, friss, sós és édes sütemények széles választéka vár a betérőkre.
Zircről tovább haladva az északi megyehatár felé megpillanthatjuk egy dombtetőn Csesznek magasba emelkedő várromját. Látogatói parkolót több helyen alakítottak ki, de talán a temető mellett lévőt ajánlanám, mert elég nagy ahhoz, hogy találjunk üres helyen és mindössze 10 perc sétára van a várromhoz felvezető út kezdetétől. Itt található étterem és néhány A vár térítés ellenében látogatható, amely felnőttenként 700,-Ft-ba kerül. A pénztárnál kialakításra került egy kis látogató központ, ahol a várról és történelméről tudhatunk meg érdekességeket, továbbá folyamatosan találkozhatunk információs táblákkal ahogyan haladunk a legmagasabb pont felé. Fentről csodás kilátás tárul elénk a környező dombokra és erdőkre. Napsütéses, kellemes időben néhány órás programként kalkulálhatunk.
Szent István ünnepén többször hallottuk
már azt a legendát, hogy nem szabad a Balaton-t megközelíteni, mert
zsúfolt és nehézkes a közlekedés. Figyelmen kívül hagyva az intő jeleket, mégis
úgy döntöttünk, hogy a tűzijátékot egy hajóról a vízen nézzük meg. A hajó,
amelyet kiválasztottunk a Kisfaludy gőzös volt, amely Balatonfüred kikötőjéből
indult és a program az volt, hogy megközelítjük Tihany partjait és megnézzük az
ottani tűzijátékot, majd egy kisebb kerülővel visszamegyünk a füredi játékokra.
Maga a hajókázás nagyon nagy élmény volt, mert a szabad levegőn hajókázol a
sötétben, miközben a városok fényei megmutatják Balaton körvonalait. A
tűzijátékok kezdési ideje eltérő, de az északi parti fények is nagyon szépen
látszódtak a hajóról. Menet közben van lehetőség italt rendelni és a habokat
szelve élvezni a természetet. A hajó belsejébe kialakításra került egyébként
egy múzeum is, amely elsősorban a hajó történetét hivatott bemutatni, de
láthatunk pillanatképeket, hogy a az emberek hogyan töltötték el idejüket a
hajón. Miután vége lett a tűzijátéknak, természetesen mindenki egyszerre akarta
elhagyni a parkolót és a várost, szóval a legenda bebizonyosodott.
Tartalmas időt töltöttünk el és a
várakozásomat felülmúlta az a sok élmény, amit az ország ezen szeglete nyújtott
nekünk.
Képek: