Oldalak

Keresés

2018. október 7., vasárnap

Múzeumok a fővárosban - a Memento Park

0 megjegyzés
Főbejárat
A "Múzeumok a fővárosban" sorozatom következő részeként egy történelmi emlékparkot mutatok be, amely egy elmúlt korszakot és annak jellegzetes szobrait vonultatja fel nagy számban, töményen és életnagyságban, ez a Memento Park. A park a 7-es számú főút mellett található, amit a Kelenföldi pályaudvarról induló 150-es jelzésű autóbusszal lehet tömegközlekedéssel a legegyszerűbben megközelíteni és egészen a „Memento Park” megállóig kell utazni. Érdemes ülőhelyet találni, mert a  Kelenföldi pályaudvartól még 14 megálló a Park. A buszról leszállva jobbra kell fordulni és már látjuk is a park monumentális bejáratát, ahol három szobor fogad bennünket. A bejárattal szemben egy felvonulási teret alakítottak ki, oldalt két barakk épülettel, közében egy monumentális beton talapzat, rajta az elhíresült csizma. A park térítés ellenében látogatható, egy felnőtt belépőjegy 1500 Ft-ba kerül, a nyitva tartás is a szabadtéri múzeumoktól megszokott, délelőtt 10-től napnyugtáig tart. 
Vas csizma a felvonulási területen
A park kialakítását tekintve 3 ovális körből áll, amely kerületén vannak elhelyezve a városok utcáit korábban „díszítő” domborművek és emlékművek, illetve szobrok. A középső ovál közepén egy vörös csillagot pillanthatunk meg, amely virágból van kirakva. A művek egészen változatosak, olykor gigászi méretű alakot ábrázolnak, olykor csupán egy propaganda szöveg került feltüntetésre, bár az mind orosz és magyar nyelven. A műveknél magyar és angol nyelvű információs tábla található, amely az emlékműről árul el néhány hasznos információt, többek között azt, hogy mely városban állt, mit szimbolizál és ki készítette. Számomra a tömény történelem inkább nyomasztó volt és egy kicsit felfoghatatlan, hogy ezek a művek valamikor – nem is olyan régen, kézzel fogható időtávban – tényleg propagandaként szolgáltak. Természetesen itt, ha szeretnénk egy darabkát magunkkal vinni azt szuvenír formájában megtehetjük, amelyet a pénztárnál tehetünk meg. Itt megtalálhatóak kitüntetések, poszterek vagy a kommunizmus utolsó leheletét tartalmazó konzervdobozt.
Vörös csillag virágokból
Ahogyan az előzőekben említettem a felvonulási tér két oldalán találhatóak barakkok, amelyben kiállítás kapott helyet. Ez időrendbe mutatja be az 1956-os történéseket, angol-magyar nyelvű szöveg és képi illusztrációk kíséretében. Megtudhatjuk, hogy hogyan alakult ki az 1956-os helyzet, illetve a park megnyitásáig mi történt, mi változott meg hazánkban. Itt kialakításra került egy vetítő terem is, amelyben négy rövidfilmet mutatnak be. A történet szerint a belügyminisztérium archívumából kerültek elő, amely kópiák szigorúan titkosak voltak és témájukat tekintve korabeli oktatófilmek voltak a megfigyelő tisztek számára, amelyek a poloska telepítés fortélyaira vagy a beszervezés menetét mutatták be. Ezekből a felvételekből lettek összevágva ezek a kisfilmek. A filmek egyenként 15 perc hosszúak, de érdemes végignézni őket, mert tanulságosak és máshol nem tekinthetőek meg. A múlt iránti érdeklődéstől vezérelve látogattam el Parkba, ahol egy helyen láthatom egy meghatározó korszak emlékeit. Meglepetésemre a látogatásom alkalmával szinte egyetlen magyarként sétálgattam a szobrok között, a nagyobb létszámú külföldi látogatók, turisták mellett. Biztos vagyok benne, hogy a hely mindenkiben kivált valamilyen érzést vagy emléket, korosztálytól függően, bennem egy kérdőjel és a miért érzése kavargott.

Képek: