Oldalak

Keresés

2014. október 23., csütörtök

Múzeumok a fővárosban - Közlekedési Múzeum

0 megjegyzés
A magyar fővárosban sok szerteágazó témát felölelő kiállítás, múzeum várja vendégeit, látogatóit. A fővárosi múzeumok közül a Közlekedési Múzeumba látogattam el idén, a tapasztalataimat és élményeimet az alábbiakban olvashatjátok. Öveket bekötni!

A múzeum a Városligetben található – a pontos cím 1146 Budapest, Városligeti krt. 11. A múzeum hétfőn zárva tart, egyéb napokon 10:00.kor nyit és 17:00-ig nyitva áll az érdeklődők előtt, hétvégén pedig 1 órával tovább tart nyitva. A Földalattival a Széchenyi fürdő megállótól a Városligeten át egy rövid sétával, trolibusszal a Hermina (70) vagy az Ajtósi Dürer (72, 74) sor megállónál, villamossal (1) szintén az Ajtósi Dürer sori megállónál, míg autóbusszal (7, 173) a Hungária körút megállónál kell jelezni leszállási szándékunkat. Azok, akik nem a tömegközlekedést választják, hanem saját autóval érkeznének a múzeum előtt ingyenes parkolók várják. A teljes árú belépőjegy 1.600 Ft-ba kerül, de különböző kedvezmények is igénybe vehetőek.

Én a metrót választottam, így a Városligeten keresztül közelítettem meg a múzeumot. Az épület már messzebbről látszódott, hiszen az egyik oldalán három közlekedési eszköz is ki van állítva az épület előtt, vagy inkább az épületbe építve. Van egy repülőgép, egy fekete gőzmozdony és egy piros NOHAB mozdony. Az utóbbi úgy néz ki, mintha az épületből jött volna ki, de ez egy pici illúzió, a jármű félbe van vágva. A bejárat az épület közepe felé található és miközben arra felé halad az ember a hídépítés eszközeit, illetve hidak darabjait találja, veheti szemügyre. A bejáratnál találjuk közvetlenül a pénztárat, a ruhatárat és egy büfét is.
Az épület több szinten mutatja be a magyar közlekedés fejlődését egészen a régmúltig visszanyúlva napjainkig. A belépést követően egy nagy csarnokba érkezünk, ahol a vasúti közlekedés fejlődésébe kaphatunk bepillantást. A csarnok első felében a különböző mozdonyok makettjei láthatóak üveg búra alatt, így minden oldalról szemügyre lehet venni, ezekből nagyon sok van. Található még egy terepasztal, amelynél a „mindent a szemnek semmit a kéznek” elv érvényesül. A csarnok hátsó felében a makettek élethű vasúti kocsikká válnak, amelyekre fel is lehet mászni, a gyerekek legnagyobb örömére, továbbá egy korhű állomás is berendezésre került életnagyságban. Be lehet menni, meg lehet tekinteni az egyes helységeket, mint az állomásfőnök irodája vagy az utas váró. Továbbhaladva a vasúti közlekedésben használatos kellékeket találunk, mint a jelzőlámpák, fénysorompók, kerék kopogtatás eszköze és sok más érdekes eszköz.
A mozdonyok után található még a földszinten a Hírességek csarnoka, ahol Fa Nándor hajója, Farkas Bertalan űrkabinja is látható. A földszint és az első emelet az időszaki kiállításoknak ad otthont, illetve a budapesti tömegközlekedés több mint 100 évét mutatja be, szintén életnagyságú villamosok és eszközök formájában. 
A második emeleten a hajózásé a főszerep. A karzat kialakítása is olyan, mintha egy gőzhajón sétálnánk. Itt kerül bemutatásra a tengeri és a magyar hajózás története. Rengeteg eszközön keresztül mutatják be a hajózás fejlődését. Van itt makett, hajónapló, iránytű, matróz és kapitányi ruhák, zászlójelzés és közlekedési tábla magyarázatok, sőt még egy igazi hajóhíd is, amelyre szintén fel lehet menni. Az emeleten még a hídépítés fejlődését és a fogatolt járművek fejlődését is bemutató tárlat került kialakításra. Miután befejeztük a múzeum ezen részének megtekintését ne siessünk el, mert a pénztártól egy másik kiállító csarnok is nyílik, ahol a motorkerékpár és autó kiállítás látható. Ez nemcsak egy autó kiállítás, hanem a magyar autóközlekedés történetét mutatja be mind a személy, mind a teherszállítás területén. Van itt Volga és régi automobilok, valamint a hazai autógyárak egy-egy példánya. A hangsúly minden esetben a történelmi húség bemutatásán van.
A múzeumból megtekintését követően ne felejtsünk el kifelé haladva még az ajándékboltban is szétnézni és egy könyvet vagy matchboxot magunkkal vinni emlékbe vagy a gyerekeknek. A bejáratnál található volt egy emlékérem automata, amely próba jelleggel lett üzembe helyezve, ami azt jelenti, hogy egyedi kezdeményezésről van szó, gyűjtők figyelmébe ajánlom, az ára 400 Ft. Szerintem klassz élményekkel és hasznos információkkal lehet gazdagodni, ha az ember szán egy kis időt és megtekinti a múzeumot. Ha mindent meg szeretnénk tekinteni, akkor számoljunk egy jó félnapos programmal. Ha nem szeretjük a tömeget, akkor a hétköznapi látogatás ajánlott, még ha az szabadnap igénybevétellel is jár.
Kellemes időtöltést!

Kapcsolódó képek: